Zapalniczki survivalowe, turystyczne

( ilość produktów: 15 )

Co jest kluczowe w survivalu?

Rozpalenie ogniska to kluczowa umiejętność każdego fana survivalu czy bushcraftu.

W przypadku survivalowych wypraw używanie zapałek, czy zapalniczek to dozwolona czynność, jednak bushcraft stawia na bardziej pierwotne i prymitywne narzędzia.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zapalniczka, czy krzesiwo zmieszczą się do nawet malutkiej kieszeni plecaka taktycznego.

Wyprawa bez ognia oznacza bezbronność. Brak ciepła w nocy, czy możliwości podgrzania pożywienia lub chociażby przygotowanie herbaty może stanowić nie lada problem.

Niekoniecznie dotyczy to tylko surwiwalu, czy campingu w lesie. Problem może się pojawić również, gdy w domu zabraknie nam prądu w domu. W takiej sytuacji nawet błahy problem zagotowania wody na herbatę zaczyna być bardzo odczuwalny.

Zapalniczka dla palacza jest niezbędnym elementem wyposażenia, w tym powinni być dla nas autorytetem - musimy zapewnić sobie samowystarczalność. Jeśli myślimy o wyprawach za miasto, wypadach na rower, spacerach po lesie i tym podobnych powinniśmy mieć takie źródło ognia przy sobie.

 

MarkaMarka
CenaCena
-

Jakie źródło ognia wybrać ?

Do naszego zestawu EDC obowiązkowo musimy dołączyć któreś ze źródeł ognia jak na przykład zapalniczka, zapałki, czy krzesiwo.

Jeżeli zależy nam na szybkości i nie mamy zbyt dużo doświadczenia warto postawić na zapalniczkę, lub zapałki. Jeśli natomiast kochamy wyzwania i nie pierwszy raz mamy doświadczenie z sytuacjami survivalowymi możemy pokusić się o zabranie ze sobą krzesiwa. Oczywiście możemy zabrać więcej niż jedno źródło ognia, lecz gdy mamy mały plecak taktyczny musimy zdecydować się na najbardziej optymalną dla nas opcję.

Do naszego plecaka na wyprawę możemy włożyć:

  • zapałki,
  • zapałki sztormowe,
  • zapałki wodoodporne,
  • zapałki do rozpalania o każdą twardą powierzchnię,
  • wieczną zapałkę,
  • zwykłą zapalniczkę,
  • zapalniczkę żarową,
  • zapalniczkę piezoelektryczną,
  • zapalniczkę benzynową,
  • zapalniczkę-palnik,
  • krzesiwo.

 

Jaka zapalniczka jest najlepsza?

Dobra zapalniczka powinna być niezawodna, łatwa w obsłudze, poręczna i wielofunkcyjna jak np. zapalniczki w postaci breloka, połączone z latarką, lub laserem. W naszym sklepie militarnym znajdziesz wiele rodzai zapalniczek taktycznych między innymi :

zapalniczka benzynowa - ich słynnym przedstawicielem jest zapalniczka Zippo. W czasie II wojny światowej żołnierze nalegali by ta znalazła się w ich podstawowym wyposażeniu. Sławę i uznanie wśród wojska zdobyły dzięki niezawodności- zapalniczka odpalała za pierwszym razem, była odporna na nawet silny wiatr.

Pomimo ponad 20 elementów konstrukcji, jest ona bardzo prosta w użyciu. Benzyna wydobywa się zaraz po otwarciu zapalniczki poprzez knot, a iskrę możemy uzyskać dzięki obracaniu metalowego kółka przy krzesiwie. Jest odporna na siłę podmuchu, więc zgasić ją możemy wyłącznie poprzez zamknięcie zapalniczki. Obecnie jest to zapalniczka kolekcjonerska i sprawdzi się jako świetny gadżet na prezent, lub jako ozdobna zapalniczka do naszego plecaka.

zapalniczka gazowa- pozbawiona wady zapalniczki benzynowej, czyli benzyny, którą często należy uzupełniać. Zapalniczki gazowe spalają butan w skroplonym stanie wewnątrz

zapalniczki. Gaz wydostaje się na zewnątrz po naciśnięciu przycisku otwierającego zawór zbiornika, powodując jego wyrzut i zmieszanie się z powietrzem. By wygasić ogień wystarczy przestać naciskać przycisk. Do jej zalet możemy zaliczyć to, że gaz jest o wiele bardziej ekonomiczny, oraz łatwo się przechowuje.

Idealna na biwak, czy wyprawę będzie zapalniczka sztormowa żarowa, piezoelektryczna. Płomień w dolnej części pali się wewnątrz, dzięki czemu zapalniczka odporna jest na wiatr. Dzięki odpowiedniej konstrukcji palnika daje strumień gorącego gazu. Dzięki piezoelektrycznemu zapłonowi jest mniej awaryjna.

Jak przy pomocy krzesiwa rozpalić ogień?

1. Kluczowym elementem jest przygotowanie odpowiedniej rozpałki, należy pamiętać, że im bardziej sucha będzie nasza rozpałka tym lepiej.

Świetnym materiałem na rozpałkę będzie kora brzozowa, żywica, kora jałowca i sucha trawa.

Co natomiast nie nadaje się na rozpałkę? Liście! Jedyne co możemy z nich uzyskać to dym.

2. Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego krzesiwa.Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzesiwa?

Współczesne krzesiwa oparte są na pręcie żelazno-cerowym, który powinien być jak najgrubszy, byśmy mogli użyć go wiele razy. Najczęściej spotykane są krzesiwa z prętem o grubości 8-9 mm i długości roboczej ok 6-7 cm. Takie krzesiwo pozwala na nawet kilka tysięcy użyć. Zwolennicy mniejszych objętości mogą wybrać krzesiwa z prętem o grubości 6 mm. Na rynku są dostępne także krzesiwa w rozmiarze XXL z prętem o grubości 13 mm.

Ważne jest też, żeby rękojeść krzesiwa była wygodna, co może nam pomóc w wykrzesaniu iskry. Najczęściej rękojeść krzesiwa wykonana jest z masy plastikowej uformowanej w sposób zapewniający pewny i wygodny chwyt. W naszym asortymencie mamy do zaoferowania wysokiej klasy krzesiwo survivalowe, jak i wbudowane w bransoletki paracord.

Metody rozpalania ognia za pomocą krzesiwa:

Ustawienie pręta krzesiwa pod kątem 45 stopni, opierającego się na podłożu dotykając rozpałki. Warto oprzeć krzesiwo na czymś stabilnym, na przykład na kawałku drewna.

Wystarczy kilka energicznych ruchów po samym pręcie, aby wydobyć z krzesiwa dostateczną ilość iskier. Należy zwracać uwagę , na to by ostrze krzesiwa zawsze było bardzo ostre.

Pręt umieszczamy nad rozpałką w niewielkiej odległości i ciągniemy krzesiwo w górę po krawędzi iskrownika. Iskry, które wydobędziemy spadną na rozpałkę. W tym przypadku minimalizujemy ryzyko rozpadnięcia się rozpałki przy krzesaniu.

Opisywana metoda jest szczególnie polecana osobom, które dopiero zaczynają doświadczenia z bushcraftem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.63 / 5.00 463 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-31
Na każdym etapie byłem informowany o statusie zamówienia, szybka dostawa.
2024-08-31
Polecam
pixel